Aluemestaruuskisoissa seitsemän joukkueen voimin

Alueen mestaruudet ratkottiin lauantaina 28.3. Seinäjoella. Mukana Vasamattaria oli peräti seitsemän joukkuetta. 

10-12-sarjassa Adelina Y saavutti kategorian 7 ja Delestra Z kategorian 9. Lasten sarjat kilpailtiin viimeisenä ja päivä venyi pitkäksi. Tämä vaikutti pienten tyttöjen suoritukseen, mutta seuraaviin kisoihin on vielä aikaa tehdä parannuksia ohjelmiin.

12-14-vuotiaiden kilpasarjassa Adelina Z voimisteli kategoriaan E ja Lidia Y kategoriaan C ja saavutti näin ollen aluemestaruusmitalin yhdessä Seinäjoen Voimistelijoiden Minesian sekä Liliac -joukkueiden kanssa.

12-14-vuotiaiden SM-sarjassa kilpaili vain kaksi joukkuetta, ja Lidia Z voimisteli kauden huippupisteet 15,93. Kultaa Lidia Z:lle.

14-16-vuotiaiden sarjassa Lidia X saavutti suorituksellaan sijan 11/12. Yli 16-vuotiaiden sarjassa voimistellut Kaste ylsi taiteellisesti hyvään suoritukseen, mutta tekniset sekä suorituspisteet jäivät harmittavan alhaisiksi. Kaste saavutti viidennen sijan, sarjassa oli mukana 9 joukkuetta.

Tulokset

Yli 16 v Kilpasarja 

Pisteet:Tekninen Taiteellinen Suoritus Yht.
Blexia NJJ 4,95 (b 0,1) 4,27 (b 0,1) 8,60 (b 0,1) 17,82
Pionit Kellon TU 4,30  3,90 (b 0,1) 8,27  16,47
Frelizia NJJ/SVO 4,50   3,20   7,43   15,13
Godetia SVO   4,40   3,03   7,60  15,03
Kaste VaVa     3,85   3,83   6,73  14,41
Lilia KNV         4,35   2,93   6,70  13,98
Aveo KRV       4,30   2,17   6,37   12,84
Cordelia ONV  1,85   2,03   4,53   8,41
Briljant VGF    0,60   1,63   3,80   6,03

14-16 v Kilpasarja

Pisteet:Tekninen Taiteellinen Suoritus Yht.
Stibine Va-Ty   4,45   3,93   7,70  16,08
Mintut NJJ      3,90    3,27   6,40   13,57
Aqua KNV       3,80   2,60   6,93   13,33
Liljat Kellon TU 3,20  3,13   6,80   13,13
Lilat ONV       2,60   2,93   6,80   12,33
Amonet JNV    3,00   2,23   6,43   11,66
Tigris JNV      1,55   3,07   6,20   10,82
Mirellia KRV     2,80   2,57   5,00   10,37
Firella JoenVoLi 1,90 1,90   4,97   8,77
Liora LGF        1,05   1,07   3,40   5,52
Lidia X VaVa   0,70   1,03   3,43   5,16
Emerald VGF   0,70   1,13   2,93   4,76

12-14 v Mestaruussarja

Pisteet:Tekninen Taiteellinen Suoritus Yht.
Lidia Z VaV        5,13   2,93   7,87  15,93
Doria  Kellon TU4,67   3,03   6,80   14,50

12-14 v Kilpasarja

Minesia SVO        B (palkittiin)
Lidia Y VaVa        C (palkittiin)
Liliac SVO            C (palkittiin)
Valeria ONV         C
Onyx VGF            E
Vanilla ONV         E
Rosa Kellon TU    E
Amidit Q KNV      E
Glimma JKG        E
Almandin VGF      E
Amidit G KNV      E
Felia Lapuan Nv   E
Kiteet HaHe         E
Vanilea ONV        E
Inka NJJ             E
Adelina Z VaVa    E
Rosellat JoenVoLi E
Aviva LGF            E
Ariella KRV          E

10-12 v Tyttösarja

Titania ONV                     3
Doria jr. Kellon TU            3
Louna SNV                        3
Elise -03 NJJ                    5 (bonus +0,1, taito-osat)
Cyrene JNV                      5
Neelia K Va-Ty                  6
Adelina Y VaVa                 7
Estelle M NJJ                   
Gnistra JKG                     8  (rajan ylitys) 
Felis Va-Ty                       8
Titanium ONV                    8
Cirrius JNV                        8
Alinat X KRV                     8
Xafir Kemin Into               9
Jasmiinit Elea Kellon TU  9
Alinat Y KRV                    9  
Neelia H Va-Ty                9
Anemona JKG                 9
Delestra Z VaVa             9
Celer JNV                     10
Mirella LGF                   10
Saaga KNV                     10 
Ametrin VGF                   10
Cherries LGF                   10 (pukuväh. -0,2)
Evren TTNV                     10
Cimer JNV                       10
Pisarat Hahe                    10
Aurelia JKG                      10
Citius JNV                        10
Jasmiiinit Kidea Kellon TU  10

IMG_3894 IMG_3906 IMG_4057 IMG_4136 IMG_4172 IMG_4196 IMG_4222 IMG_4243 IMG_4264 IMG_4334

 

 

Related posts