Aluemestaruuskilpailuista menestystä

Suomen Voimisteluliiton aluemestaruuskilpailut käytiin lauantaina 1.11.2014 Seinäjoella. Aluemestaruuskilpailut olivat Pohjanmaan, Pohjois-Suomen sekä Savo-Karjalan yhteiset.

10-12-vuotiaiden sarjassa Adelina Z sijoittui kategoriaan 7 ja Adelina Y kategoriaan 8. Joukkueet tekivät siistit ja iloiset suoritukset, mutta kategoriat eivät tällä kertaa riittäneet palkintosijoihin.

12-14-vuotiaiden kilpasarjassa Lidia Y taipui hyvään suoritukseen saavuttaen kategorian B ja nappasi kisasta mitalin. Lidia X teki myös kauden parhaan suorituksen, mutta kategoriatulos jäi harmittavasti E:hen. 12-14-vuotiaiden SM-sarjassa ainoana joukkueena kilpaillut Lidia Z saavutti yhteispisteet 14,10.

Yli 16-vuotiaiden kilpasarjaan osallistunut Kaste-joukkue nappasi siistillä suorituksella kisassa pronssia keilaohjelmallaan. Voiton vei Nurmon Jymyn Blexia ja hopealle voimisteli Kellon Työväen Pionit –joukkue.

10-12v.                                                        kategoria

Kellon Työväen Urheilijat, Doria                    1 (palkittiin)
Seinäjoen Voimistelijat, Liliac                         4 (palkittiin)
Oulun Naisvoimistelijat, Titania 04                5 (palkittiin)
Vaasan Vasamattaret, Adelina Z                       7
Kuopion Reippaan Voimistelijat, Sirius          8
Liikuntaseura Vaasa-Tytöt, Neelia K               8
Oulun Naisvoimistelijat, Titania 03                 8
Vaasan Vasamattaret, Adelina Y                        8
Kellon Työväen Urheilijat, Rosa                        9
Kuopion Reippaan Voimistelijat, Alinat Y        9
Liikuntaseura Vaasa-Tytöt, Neelia H                9
Kuopion Reippaan Voimistelijat, Alinat X        9

12-14v. KILPASARJA                                  Kategoria

Seinäjoen Voimistelijat, Minesia                       A (palkittiin)
Kellon Työväen Urheilijat, Liljat                         B (palkittiin)
Vaasan Vasamattaret, Lidia Y                              B (palkittiin)
Oulun Naisvoimistelijat, Valeria                        C
Haukiputaan Heitto, Kiteet                                E
Kuopion Reippaan voimistelijat, Mirellia         E
Oulun Naisvoimistelijat, Vanilea                       E
Oulun Naisvoimistelijat, Vanilla                        E
Vaasan Vasamattaret, Lidia X                              E

 

14-16 KILPASARJA

1. NJJ&SVO / Frelizia   TV 4,00 AV 2,94 Exe 7,37 Yht. 14.34
2. Oulun Naisvoimistelijat / Lilat  TV 2,85 AV 1,70 Exe 5,77 Yht. 10,22 (Sis. väh. rajanylitys -0,1)
3. Oulun Naisvoimistelijat / Cordelia  TV 1,50 AV 1,20 Exe 4,40 Yht. 7,10
4. Jalasjärven Naisvoimistelijat / Onyxia TV 1,05 AV 0,73 Exe 3,67 Yht. 5,45

Yli 16v. KILPASARJA

1. Nurmon Jymyn Jumpparit / Blexia  TV 3,75 AV 3,50 Exe 8,16 Yht. 15,41
2. Kellon Työväen Urheilijat / Pionit TV 3,95 AV 2,66 Exe 7,93 Yht. 14,54
3. Vaasan Vasamattaret / Kaste TV 2,20 AV 2,30 Exe 8,00 Yht. 12,50
4. Oulun Naisvoimistelijat / Pore  TV 2,30 AV 1,80 Exe 6,10 Yht. 9,30 (Sis.väh.rajanylitys -0,9)

12-14v. MESTARUUSSARJA
1. Vaasan Vasamattaret / Lidia Z  TV 4,50 AV 2,67 Exe 6,93 Yht. 14,10

Tulokset päivitetään myös järjestävän seuran sivuille.

IMG_9697
Lidiat ja Kaste -joukkueet kisapäivän päätteeksi.

aDELINA_Y_alue

Adelina_Y_alue1

IMG_9680
Kaste-joukkue suoritti tunteella ja lopussa vielä kiitokset kannustavalle yleisölle.

IMG_9653 IMG_9681 IMG_9688 IMG_9692 IMG_9503 IMG_9527 IMG_9636 IMG_9631 IMG_9582 IMG_9587 IMG_9592 IMG_9613

Related posts